GS 16
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Sophia Koen | ZA | Randburg Tennis Club | No | - |
[2] | Lisa-Marie Du Toit | ZA | Recreation Tennis Club | No | - |
[3] | Milla Kotze | ZA | Evertsdal Tennis Club | No | - |
[4] | Meri Sandenbergh | Recreation Tennis Club | No | - | |
[5] | Takara Giles | ZA | Benoni Country Club | No | - |
[6] | Mia Ramin Steenkamp | University of Cape Town Tennis Club | No | - | |
[7] | Gitta-mè Victor | Riaan Venter Tennis Academy | No | - | |
[8] | Ashley Taylor | Recreation Tennis Club | No | - | |
[9] | Jenna Theron | ZA | Evertsdal Tennis Club | No | - |
[10] | Milan Swanepoel | ZA | Laerskool Vredendal | No | - |
[11] | Ava Cloete | Merrylyn Tennis Club | No | - | |
[12] | Emily Wakefield | St. Mary's Kloof High | No | - | |
[13] | Angelica van Vuuren | ZA | Glen Country Club | No | - |
[14] | Layla Du Plessis | Kelvin Grove Tennis Club | No | - | |
[15] | Nina Silva | Durbanville Tennis Club | No | - | |
[16] | Mari van Schalkwyk | NA | Namibian Police Tennis Club | No | - |
- | Joanivia Bezuidenhout | NA | Central Tennis Club | No | - |
- | Isabella Corbett | ZA | Courtrai Laerskool | No | - |
- | Beate Uys | ZA | Laerskool Bredasdorp | No | - |
- | Rone Lourens | Laerskool Koue Bokkeveld | No | - | |
- | Karin Fabricius | Laerskool Koue Bokkeveld | No | - | |
- | Chris-Marie Lourens | Laerskool Koue Bokkeveld | No | - | |
- | Lisa Schwabe | ZA | Hoër Meisieskool Paarl | No | - |
- | Leah Pheiffer | Parow Tennis Club | No | - | |
- | Paige Nicholls | Rustenburg High | No | - | |
- | Fabiana Hans De andrade | ZA | Saamtrek Laerskool | No | - |
- | Nicolene Cloete | Rustenburg Tennis club | No | - | |
- | Liane van der Walt | ZA | Cradock Preparatory school | No | - |
- | CARA LE GRANGE | Hoopstad Skool | No | - | |
- | Botshelo Diseko | ZA | Arthur Ashe Tennis Club | No | - |
- | Kayleigh Stayt | ZA | Randburg Tennis Club | No | - |
- | Anna Holmes | Umhlali Preparatory School | No | - | |
- | Enocentia Khambule | ZA | Lowveld Juniors | No | - |
- | Leza Naude | Bailliepark | No | - | |
- | Lize Rust | Newton Primary | No | - | |
- | Zoë-Jane Davies | Curro Durbanville | No | - | |
- | Jana Smith | ZA | De Villiers Graaff Primary School | No | - |
- | Rylie Hodgskiss | ZA | Pinelands Tennis Club | No | - |
- | Emma Hilton | ZA | Pinelands Tennis Club | No | - |
- | Anesce Du Toit | ZA | Step Ahead Tennis Academy | No | - |
- | Suhani Dulabh | ZA | Curro Sitari Independent School | Yes | Christie Kotzé |
- | Joane van geest | ZA | De Hoop Primary School | No | - |
- | Ansone Van Geest | ZA | De Hoop Primary School | No | - |
- | Owam Nomnganga | ZA | No | - | |
- | Siphelele Zingce Ndzabela | ZA | No | - | |
- | Petà Kruger | Hoër Meisieskool Bloemhof | No | - | |
- | Surita Lamprecht | Hermanus Tennis Academy | No | - | |
- | Marlia Nel | Laerskool Eikestad | No | - | |
- | Marline Stoop | ZA | Laerskool Eikestad | No | - |
- | Mari-Anna van Rooyen | ZA | Laerskool Eikestad | No | - |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Christie Kotzé | ZA | Rhenish High | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2023-12-09 8:00am | A2 | MILN - Court 1 |
Suhani Dulabh
|
Zoë-Jane Davies
|
0-6, 0-6 |
2023-12-09 8:00am | A3 | MILN - Court 2 |
CARA LE GRANGE
|
Ansone Van Geest
|
6-0, 6-1 |
2023-12-09 8:00am | A6 | MILN - Court 3 |
Joane van geest
|
Anna Holmes
|
6-3, 6-2 |
N/A | A7 | MILN - Court 4 |
Joanivia Bezuidenhout
(Did not play)
|
Petà Kruger
|
Walkover |
2023-12-09 8:00am | A10 | MILN - Court 5 |
Fabiana Hans De andrade
|
Rylie Hodgskiss
|
2-6, 6-4, 6-1 |
2023-12-09 9:15am | A11 | MILN - Court 1 |
Leza Naude
|
Leah Pheiffer
|
4-6, 3-6 |
2023-12-09 9:15am | A13 | MILN - Court 2 |
Nina Silva [15]
|
Karin Fabricius
|
4-6, 6-7(2) |
2023-12-09 9:15am | A14 | MILN - Court 3 |
Kayleigh Stayt
|
Lisa Schwabe
|
6-2, 6-2 |
2023-12-09 9:15am | A15 | MILN - Court 4 |
Emma Hilton
|
Isabella Corbett
|
6-4, 6-1 |
2023-12-09 9:15am | A18 | MILN - Court 5 |
Marlia Nel
|
Enocentia Khambule
|
6-0, 6-1 |
2023-12-09 10:30am | A19 | MILN - Court 1 |
Owam Nomnganga
|
Surita Lamprecht
|
0-6, 0-6 |
2023-12-09 10:30am | A20 | MILN - Court 2 |
Chris-Marie Lourens
|
Mari van Schalkwyk [16]
|
2-6, 0-6 |
2023-12-09 10:30am | A22 | MILN - Court 3 |
Beate Uys
|
Nicolene Cloete
|
6-1, 6-2 |
2023-12-09 10:30am | A23 | MILN - Court 4 |
Jana Smith
|
Lize Rust
|
4-6, 6-7(4) |
2023-12-09 10:30am | A26 | MILN - Court 5 |
Liane van der Walt
|
Anesce Du Toit
|
2-6, 6-7(5) |
2023-12-09 11:45am | A27 | MILN - Court 1 |
Siphelele Zingce Ndzabela
|
Paige Nicholls
|
2-6, 0-6 |
2023-12-09 11:45am | A30 | MILN - Court 2 |
Botshelo Diseko
|
Marline Stoop
|
6-1, 6-4 |
2023-12-09 11:45am | A31 | MILN - Court 3 |
Mari-Anna van Rooyen
|
Rone Lourens
|
0-6, 2-6 |
2023-12-09 1:00pm | A33 | MILN - Court 6 |
Sophia Koen [1]
|
Zoë-Jane Davies
|
6-1, 6-0 |
2023-12-09 1:00pm | A34 | MILN - Court 7 |
CARA LE GRANGE
|
Milan Swanepoel [10]
|
1-6, 2-6 |
2023-12-09 2:15pm | A35 | MILN - Court 1 |
Angelica van Vuuren [13]
|
Joane van geest
|
6-3, 6-1 |
2023-12-09 2:15pm | A36 | MILN - Court 2 |
Petà Kruger
|
Ashley Taylor [8]
|
2-6, 4-6 |
2023-12-09 2:15pm | A37 | MILN - Court 3 |
Milla Kotze [3]
|
Fabiana Hans De andrade
|
6-1, 6-1 |
2023-12-09 2:15pm | A38 | MILN - Court 4 |
Leah Pheiffer
|
Layla Du Plessis [14]
|
1-6, 3-6 |
2023-12-09 2:15pm | A39 | MILN - Court 5 |
Karin Fabricius
|
Kayleigh Stayt
|
4-6, 5-7 |
2023-12-09 2:15pm | A40 | MILN - Court 6 |
Emma Hilton
|
Mia Ramin Steenkamp [6]
|
1-6, 1-6 |
2023-12-09 2:15pm | A41 | MILN - Court 7 |
Takara Giles [5]
|
Marlia Nel
|
6-0, 6-2 |
2023-12-09 3:30pm | A42 | MILN - Court 1 |
Surita Lamprecht
|
Mari van Schalkwyk [16]
|
2-6, 5-7 |
2023-12-09 3:30pm | A43 | MILN - Court 2 |
Ava Cloete [11]
|
Beate Uys
|
6-0, 6-1 |
2023-12-09 3:30pm | A44 | MILN - Court 3 |
Lize Rust
|
Meri Sandenbergh [4]
|
1-6, 0-6 |
2023-12-09 3:30pm | A45 | MILN - Court 4 |
Gitta-mè Victor [7]
|
Anesce Du Toit
|
6-2, 6-2 |
2023-12-09 3:30pm | A46 | MILN - Court 5 |
Paige Nicholls
|
Jenna Theron [9]
|
0-6, 0-6 |
2023-12-09 3:30pm | A47 | MILN - Court 6 |
Emily Wakefield [12]
|
Botshelo Diseko
|
6-7(6), 3-6 |
2023-12-09 3:30pm | A48 | MILN - Court 7 |
Rone Lourens
|
Lisa-Marie Du Toit [2]
|
0-6, 3-6 |
2023-12-10 8:00am | A49 | MILN - Court 1 |
Sophia Koen [1]
|
Milan Swanepoel [10]
|
2-6, 3-6 |
2023-12-10 8:00am | A50 | MILN - Court 2 |
Angelica van Vuuren [13]
|
Ashley Taylor [8]
|
6-1, 6-1 |
2023-12-10 8:00am | A51 | MILN - Court 3 |
Milla Kotze [3]
|
Layla Du Plessis [14]
|
6-2, 6-2 |
2023-12-10 8:00am | A52 | MILN - Court 4 |
Kayleigh Stayt
|
Mia Ramin Steenkamp [6]
|
7-5, 2-6, 5-7 |
2023-12-10 8:00am | A53 | MILN - Court 5 |
Takara Giles [5]
|
Mari van Schalkwyk [16]
|
6-2, 6-4 |
2023-12-10 8:00am | A54 | MILN - Court 6 |
Ava Cloete [11]
|
Meri Sandenbergh [4]
|
2-6, 3-6 |
2023-12-10 8:00am | A55 | MILN - Court 7 |
Gitta-mè Victor [7]
|
Jenna Theron [9]
|
0-6, 6-1, 6-2 |
2023-12-10 9:15am | A56 | MILN - Court 1 |
Botshelo Diseko
|
Lisa-Marie Du Toit [2]
|
3-6, 1-6 |
2023-12-11 8:00am | A57 | MILN - Court 2 |
Milan Swanepoel [10]
|
Angelica van Vuuren [13]
|
7-5, 6-3 |
2023-12-11 8:00am | A58 | MILN - Court 3 |
Milla Kotze [3]
|
Mia Ramin Steenkamp [6]
|
6-1, 6-1 |
2023-12-11 8:00am | A59 | MILN - Court 4 |
Takara Giles [5]
|
Meri Sandenbergh [4]
|
6-7, 2-6 |
2023-12-11 8:00am | A60 | MILN - Court 5 |
Gitta-mè Victor [7]
|
Lisa-Marie Du Toit [2]
|
0-6, 2-6 |
2023-12-12 9:30am | A61 | PAR - Court 3 |
Milan Swanepoel [10]
|
Milla Kotze [3]
(Ret.)
|
6-0 Retired |
2023-12-12 9:30am | A62 | PAR - Court 4 |
Meri Sandenbergh [4]
|
Lisa-Marie Du Toit [2]
|
4-6, 1-6 |
2023-12-13 8:00am | A63 | PAR - Court 11 |
Milan Swanepoel [10]
|
Lisa-Marie Du Toit [2]
|
6-2, 7-5 |
2023-12-12 8:00am | C1 | MONT - Court 1 |
Angelica van Vuuren [13]
|
Mia Ramin Steenkamp [6]
|
4-6, 6-4, 10-3 |
2023-12-11 11:45am | C2 | MILN - Court 1 |
Takara Giles [5]
|
Gitta-mè Victor [7]
|
1-6, 1-6 |
N/A | C3 | - |
Angelica van Vuuren [13]
|
Gitta-mè Victor [7]
(Did not play)
|
Walkover |
2023-12-12 10:30am | D1 | MONT - Court 1 |
Mia Ramin Steenkamp [6]
|
Takara Giles [5]
|
4-6, 6-0, 10-2 |
2023-12-11 8:00am | E1 | MILN - Court 6 |
Sophia Koen [1]
|
Ashley Taylor [8]
|
6-3, 6-1 |
2023-12-11 8:00am | E2 | MILN - Court 7 |
Layla Du Plessis [14]
|
Kayleigh Stayt
|
6-2, 7-6(6) |
2023-12-11 8:00am | E3 | MILN - Court 8 |
Mari van Schalkwyk [16]
|
Ava Cloete [11]
|
4-6, 0-6 |
2023-12-11 8:00am | E4 | MILN - Court 1 |
Jenna Theron [9]
|
Botshelo Diseko
|
6-4, 6-2 |
2023-12-11 11:45am | E5 | MILN - Court 2 |
Sophia Koen [1]
|
Layla Du Plessis [14]
|
6-0, 6-2 |
2023-12-11 11:45am | E6 | MILN - Court 3 |
Ava Cloete [11]
|
Jenna Theron [9]
|
7-6, 6-1 |
2023-12-12 11:45am | E7 | WELG - Court 1 |
Sophia Koen [1]
|
Ava Cloete [11]
|
2-6, 6-4, 11-9 |
2023-12-12 11:45am | F1 | WELG - Court 2 |
Layla Du Plessis [14]
|
Jenna Theron [9]
|
1-6, 0-6 |
N/A | G1 | MILN - Court 4 |
Ashley Taylor [8]
(Did not play)
|
Kayleigh Stayt
|
Walkover |
2023-12-11 11:45am | G2 | MILN - Court 5 |
Mari van Schalkwyk [16]
|
Botshelo Diseko
|
4-6, 6-3, 5-10 |
2023-12-12 11:45am | G3 | WELG - Court 3 |
Kayleigh Stayt
|
Botshelo Diseko
|
2-6, 4-6 |
2023-12-10 9:15am | I1 | MILN - Court 2 |
Zoë-Jane Davies
|
CARA LE GRANGE
|
1-6, 1-6 |
2023-12-10 9:15am | I2 | MILN - Court 3 |
Joane van geest
|
Petà Kruger
|
6-4, 6-1 |
2023-12-10 9:15am | I3 | MILN - Court 4 |
Fabiana Hans De andrade
|
Leah Pheiffer
|
5-7, 2-6 |
2023-12-10 9:15am | I4 | MILN - Court 5 |
Karin Fabricius
|
Emma Hilton
|
6-2, 6-0 |
2023-12-10 9:15am | I5 | MILN - Court 6 |
Marlia Nel
|
Surita Lamprecht
|
6-3, 6-4 |
2023-12-10 9:15am | I6 | MILN - Court 7 |
Beate Uys
|
Lize Rust
|
6-3, 6-2 |
2023-12-10 10:30am | I7 | MILN - Court 1 |
Anesce Du Toit
|
Paige Nicholls
|
6-4, 6-1 |
2023-12-10 10:30am | I8 | MILN - Court 2 |
Emily Wakefield [12]
|
Rone Lourens
|
6-1, 6-1 |
2023-12-11 9:15am | I9 | MILN - Court 2 |
CARA LE GRANGE
|
Joane van geest
|
6-1, 6-0 |
2023-12-11 9:15am | I10 | MILN - Court 3 |
Leah Pheiffer
|
Karin Fabricius
|
1-6, 1-6 |
2023-12-11 9:15am | I11 | MILN - Court 4 |
Marlia Nel
|
Beate Uys
|
6-2, 6-2 |
N/A | I12 | MILN - Court 5 |
Anesce Du Toit
(Did not play)
|
Emily Wakefield [12]
|
Walkover |
2023-12-11 11:45am | I13 | MILN - Court 6 |
CARA LE GRANGE
|
Karin Fabricius
|
6-0, 6-0 |
2023-12-11 11:45am | I14 | MILN - Court 7 |
Marlia Nel
|
Emily Wakefield [12]
|
1-6, 1-6 |
2023-12-12 11:45am | I15 | WELG - Court 4 |
CARA LE GRANGE
|
Emily Wakefield [12]
|
6-1, 6-1 |
2023-12-12 11:45am | J1 | WELG - Court 5 |
Karin Fabricius
|
Marlia Nel
|
6-3, 4-6, 8-10 |
2023-12-11 11:45am | K1 | MILN - Court 8 |
Joane van geest
|
Leah Pheiffer
|
6-1, 6-1 |
2023-12-12 11:45am | K3 | WELG - Court 6 |
Joane van geest
|
Beate Uys
|
6-0, 6-2 |
2023-12-11 9:15am | M1 | MILN - Court 6 |
Zoë-Jane Davies
|
Petà Kruger
|
0-6, 1-6 |
2023-12-11 9:15am | M2 | MILN - Court 7 |
Fabiana Hans De andrade
|
Emma Hilton
|
6-1, 7-6(2) |
2023-12-11 9:15am | M3 | MILN - Court 8 |
Surita Lamprecht
|
Lize Rust
|
6-3, 6-2 |
2023-12-11 9:15am | M4 | MILN - Court 1 |
Paige Nicholls
|
Rone Lourens
|
0-6, 1-6 |
2023-12-11 1:00pm | M5 | MILN - Court 2 |
Petà Kruger
|
Fabiana Hans De andrade
|
1-6, 2-6 |
2023-12-11 1:00pm | M6 | MILN - Court 3 |
Surita Lamprecht
|
Rone Lourens
|
3-6, 3-6 |
2023-12-12 11:45am | M7 | WELG - Court 7 |
Fabiana Hans De andrade
|
Rone Lourens
|
4-6, 1-6 |
2023-12-12 1:00pm | N1 | WELG - Court 1 |
Petà Kruger
|
Surita Lamprecht
|
1-6, 2-6 |
2023-12-11 1:00pm | O1 | MILN - Court 5 |
Zoë-Jane Davies
|
Emma Hilton
|
4-6, 6-7(4) |
N/A | O2 | MILN - Court 6 |
Lize Rust
|
Paige Nicholls
(Did not play)
|
Walkover |
2023-12-12 1:00pm | O3 | WELG - Court 2 |
Emma Hilton
|
Lize Rust
|
2-6, 7-5, 10-3 |
2023-12-09 4:30pm | Q7 | MILN - Court 1 |
Nina Silva [15]
|
Lisa Schwabe
|
6-0, 6-0 |
2023-12-09 4:30pm | Q10 | MILN - Court 2 |
Owam Nomnganga
|
Chris-Marie Lourens
|
0-6, 0-6 |
2023-12-10 10:30am | Q17 | MILN - Court 3 |
Suhani Dulabh
|
Ansone Van Geest
|
1-6, 0-6 |
2023-12-10 10:30am | Q19 | MILN - Court 4 |
Rylie Hodgskiss
|
Leza Naude
|
7-5, 6-4 |
2023-12-10 10:30am | Q20 | MILN - Court 5 |
Nina Silva [15]
|
Isabella Corbett
|
6-1, 6-1 |
2023-12-10 10:30am | Q21 | MILN - Court 6 |
Enocentia Khambule
|
Chris-Marie Lourens
|
1-6, 1-6 |
2023-12-10 10:30am | Q22 | MILN - Court 7 |
Nicolene Cloete
|
Jana Smith
|
2-6, 6-4, 9-11 |
2023-12-10 11:45am | Q23 | MILN - Court 1 |
Liane van der Walt
|
Siphelele Zingce Ndzabela
|
6-0, 6-0 |
2023-12-10 11:45am | Q24 | MILN - Court 2 |
Marline Stoop
|
Mari-Anna van Rooyen
|
6-1, 6-0 |
2023-12-11 10:30am | Q25 | MILN - Court 1 |
Ansone Van Geest
|
Anna Holmes
|
0-6, 1-6 |
2023-12-11 10:30am | Q26 | MILN - Court 2 |
Rylie Hodgskiss
|
Nina Silva [15]
|
1-6, 4-6 |
2023-12-11 10:30am | Q27 | MILN - Court 3 |
Chris-Marie Lourens
|
Jana Smith
|
6-1, 6-0 |
2023-12-11 10:30am | Q28 | MILN - Court 4 |
Liane van der Walt
|
Marline Stoop
|
7-6(4), 3-6, 9-11 |
2023-12-11 1:00pm | Q29 | MILN - Court 7 |
Anna Holmes
|
Nina Silva [15]
|
6-3, 6-1 |
2023-12-11 1:00pm | Q30 | MILN - Court 8 |
Chris-Marie Lourens
|
Marline Stoop
|
0-6, 2-6 |
2023-12-12 1:00pm | Q31 | WELG - Court 3 |
Anna Holmes
|
Marline Stoop
|
6-1, 4-6, 1-10 |
2023-12-12 1:00pm | R1 | WELG - Court 4 |
Nina Silva [15]
|
Chris-Marie Lourens
|
6-3, 6-4 |
2023-12-11 1:00pm | S1 | MILN - Court 4 |
Ansone Van Geest
|
Rylie Hodgskiss
|
1-6, 2-6 |
2023-12-11 2:15pm | S2 | MILN - Court 1 |
Jana Smith
|
Liane van der Walt
|
0-6, 0-6 |
2023-12-12 1:00pm | S3 | WELG - Court 5 |
Rylie Hodgskiss
|
Liane van der Walt
|
1-6, 0-6 |
2023-12-12 1:00pm | T1 | WELG - Court 6 |
Ansone Van Geest
|
Jana Smith
|
6-0, 6-4 |
2023-12-11 10:30am | U2 | MILN - Court 5 |
Leza Naude
|
Isabella Corbett
|
6-3, 6-1 |
2023-12-11 10:30am | U3 | MILN - Court 6 |
Enocentia Khambule
|
Nicolene Cloete
|
0-6, 1-6 |
2023-12-11 10:30am | U4 | MILN - Court 7 |
Siphelele Zingce Ndzabela
|
Mari-Anna van Rooyen
|
0-6, 0-6 |
2023-12-11 2:15pm | U5 | MILN - Court 2 |
Suhani Dulabh
|
Leza Naude
|
1-6, 2-6 |
2023-12-11 2:15pm | U6 | MILN - Court 3 |
Nicolene Cloete
|
Mari-Anna van Rooyen
|
4-6, 3-6 |
2023-12-12 11:45am | U7 | WELG - Court 8 |
Leza Naude
|
Mari-Anna van Rooyen
|
5-7, 6-0, 10-8 |
2023-12-12 1:00pm | V1 | WELG - Court 7 |
Suhani Dulabh
|
Nicolene Cloete
|
2-6, 3-6 |
2023-12-11 2:15pm | W2 | MILN - Court 4 |
Enocentia Khambule
|
Siphelele Zingce Ndzabela
|
6-1, 6-2 |
2023-12-12 1:00pm | W3 | WELG - Court 8 |
Isabella Corbett
|
Enocentia Khambule
|
6-0, 6-2 |
2023-12-11 10:30am | Y15 | MILN - Court 8 |
Lisa Schwabe
|
Owam Nomnganga
|
6-1, 6-0 |